شناسه خبر: ۶۳۰۵
بازدید: ۶۲۰
تاریخ انتشار: دوشنبه - ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

پژمانفر نسبت به وضعیت “بغرنج” عشایر هشدار داد؛ مهاجرت عشایر به حاشیه‌شهرها در صورت عدم حمایت

عشایر بخش مهمی از جمعیت کشور از نظر تولید محصولات و فرآورده‌های دامی را تشکیل می‌دهند. حمایت از جمعیت عشایری در زمینه‌های مختلف می‌تواند سبب شکوفایی کشور در زمینه‌های مختلف شود.

تولیدات عشایر به‌ویژه در حوزه تامین گوشت قرمز بسیار چشمگیر است و می‌توان با اعطای تسهیلات بیشتر به عشایر، زمینه حمایت از تولید داخلی را فراهم کرد. این در حالی است که وضعیت عشایر از نظر حمایتی در حال حاضر چندان مطلوب نیست و حجت‌الاسلام پژمانفر، سخنگوی فراکسیون عشایر مجلس نیز این مسئله را تائید می‌کند. برای آگاهی از وضعیت عشایر و همچنین حمایت‌هایی که قرار است از آنها صورت بگیرد با سخنگوی فراکسیون عشایر مجلس گفت‌وگویی صورت گرفته که مشروح آن به این شرح است:

تسنیم: وضعیت عشایر کشور از نظر جمعیتی را توضیح دهید؛ آیا در سال‌های گذشته این جمعیت کاهش یافته یا خیر؟

پژمانفر: در کشور حدود ۱.۵ درصد جمعیت ما را جمعیت عشایری تشکیل می‌دهد که این موضوع با کاهش روبرو بوده؛ زمانی در کشور ما عشایر برای مثال در سال ۱۲۴۵ شمسی، ۳۸ درصد جمعیت را تشکیل می‌دادند و به مرور این جمعیت کاهش پیدا کرده و به ۱.۵ درصد رسیده است.

نکته جالب این است که همین جمعیت، ۲۵ درصد گوشت قرمز تولید داخل را تامین می‌کند؛ سرانه مصرف گوشت در کشور، ۱۲ کیلوگرم در سال است و سالانه ۹۶۰ هزار تن گوشت در کشور نیاز است که به صورت میانگین ۸۶۰ هزار تن تولید می‌شود و ۱۰۰ هزار تن باقیمانده وارداتی است.

در واقع هر فرد عشایری، گوشت مورد نیاز ۱۶ نفر را تامین می‌کند و این بیانگر اهمیت این جمعیت است؛ ضمن اینکه هزینه تولید گوشت عشایری بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از مراکز صنعتی کمتر است.

اگر به عشایر و روستاها کمک صحیحی داشته باشیم اینها می‌توانند ۱۰۰ هزار تن کمبود گوشت قرمز را جبران کنند؛ ضمن اینکه هزینه تولید از سوی عشایر بسیار کمتر است؛ اگر امروز یک کیلو گوشت بیش از ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، اگر همین تولید به سمت عشایر برود خواه ناخواه هزینه گوشت نیز کاهش پیدا می‌کند.

تسنیم: با توجه به جایگاهی که در مجلس دارید و بازدیدهایی که از مناطق عشایری داشته‌اید در حال حاضر مهمترین نیاز و خواسته اولیه جمعیت عشایری چیست؟

پژمانفر: حمایت از عشایر به سود تولیدکننده و مصرف کننده است؛ جمعیت عشایری از سوی خواستار تامین علوفه دام خود هستند و از سوی دیگر درخواست دارند آب شرب مورد نیاز آنها در مسیر ییلاق و قشلاق تامین شود.

تمام سرمایه عشایر دام آنها است و اگر بنا باشد دام خود را بی‌حساب بفروشند، بزرگترین آسیب به اینها وارد می‌شود و باید علوفه مورد نیاز عشایر در زمان مناسب تهیه و در اختیار آنها گذاشته شود؛ مجلس برای اینها دریافت تسهیلات را مصوب کرده اما این تسهیلات را نمی‌توانند دریافت کنند زیرا بانک از اینها سند ملکی و یا کارمند حقوق بگیر برای ضمانت می‌خواهند و اینها توانایی تهیه اسناد برای ضمانت بانکی را ندارند و به همین دلیل تسهیلات دریافت نکرده و در تامین علوفه به مشکل خورده و بنابراین گوسفند خود را خیلی زود می‌فروشند.

تسنیم: راهکاری نیز برای حل این مشکل به ویژه در حوزه تسهیلات دارید؟

پژمانفر: تسهیلات باید حالت زنجیره‌ای باشد و یا شرکت‌های تعاونی عشایر علوفه را تهیه و ضمانت بانکی را خود اینها داشته باشند، در وضعیت بدی هستیم و وضعیت عشایر در خراسان رضوی بسیار بغرنج است زیرا امسال بارش‌ها نیز بسیار اندک بوده است.موضوع دیگر دغدغه عشایر آب است و اگر آب بند و یا آبخیزداری در این حوزه تامین شود بخش عمده نیاز آبی عشایر تامین می‌شود و بحث دیگر این است که از سدها باید حق آبه داشته باشند زیرا سالیان سال در یک منطقه زندگی کرده‌اند.

اگر مقداری از عشایر حمایت کنیم اینها می‌توانند کشور را در موضوعی مثل تامین گوشت به خودکفایی برسانند.

تسنیم: آماری از جمعیت عشایری استان ذکر کنید، جمعیت عشایری در خراسان رضوی نیز دچار همین وضعیت است؟

پژمانفر: در خراسان رضوی ۱۳ شهرستان عشایری داریم و در مقابل این ۱۳ شهرستان، کل اعتبارات سازمان عشایری ما یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است یعنی به ازاء هر شهرستان ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار داریم؛ بیش از ۷۰۰۰ خانوار عشایری در خراسان رضوی داریم که حدود ۳۶ هزار نفر جمعیت عشایر استان است که یک میلیون واحد دامی دارند.

کدام طرح صنعتی را می‌توان با ۱۰۰ میلیون تومان، نتیجه‌اش یک میلیون واحد دامی باشد؟ در استان خراسان رضوی، ۷۵۰۰ تن گوشت تولید می‌شود؛ اگر به این عشایر رسیدگی نشود، ممکن است بخش مهمی از این‌ها به حاشیه شهرها مهاجرت کنند؛ بنابراین اگر به عشایر استان رسیدگی نشود.

تسنیم: در حوزه بودجه و مجلس چه تمهیداتی برای حمایت از عشایر دارید؟

پژمانفر: پیش بینی‌هایی در مجلس صورت گرفته اما هنوز راه زیادی داریم؛ عشایر می‌توانند در صورت حمایت میزان تامین گوشت قرمز کشور را از ۲۵ درصد به حتی ۵۰ درصد برسانند و تمامی اینها منوط به حمایت از جمعیت عشایری است و امیدواریم امسال که از سوی مقام معظم رهبری سال حمایت از تولیدات داخلی است بتوانیم با حمایت‌ها، تولیدات عشایر کشور را افزایش دهیم.