شناسه خبر: ۷۸۰۳
بازدید: ۶۸۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه - ۲۶ آبان ۱۴۰۰

در نامه‌ای تاکید شد

با همه متهمان پرونده قضایی کرسنت برخورد قاطع قضایی صورت گیرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای که به همت حجت‌الاسلام والمسلمین پژمان‌فر تهیه و تنظیم شده است، از رئیس قوه قضائیه خواستار برخورد قاطع با متهمان پرونده کرسنت شدند.‌

متن نامه به این شرح است:

جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین اژه‌ای

رئیس محترم قوه قضائیه

سلام علیکم

احتراماً مستحضرید بر اساس اعلام نهادهای رسمی جمهوری اسلامی ایران قرارداد کرسنت بر مبنای مفاسد گسترده بین شرکت بی اعتبار کرسنت و برخی مقامات نفتی و غیر نفتی ایران منعقد شده است. این قرارداد که از ابتدا به دلیل تاثیر قطعی فساد در آن و عدم دریافت مجوزهای مربوطه باطل بوده، باعث شده است اولا اجرای قرارداد قبلی شرکت ملی نفت ایران با شرکت پترو ایران مبنی بر انتقال گاز میدان سلمان به عسلویه متوقف شود و جمهوری اسلامی ایران از برداشت گاز از میدان مشترک محروم گردد، ثانیا شرکت‌های امارات در مدت بیست سال گذشته میلیاردها دلار سهم گاز ایران از میدان مشترک را به امارات منتقل کنند. متاسفانه کسانی که در تنظیم قرارداد به صورت مفسده آمیز نقش داشتند، با برخی اقدامات و عدم دفاع صحیح موجب تضرر کشور در رای منفی داوری شده‌اند.

با وجود انتقال گاز سهم ایران از میدان مشترک به امارات متاسفانه شرکت کرسنت اقدام به طرح دعوی در هیأت داوری نموده و شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۳ محکوم به نقض قرارداد شده و اخیرا نیز با پایان دولت دوازدهم محکوم به پرداخت خسارت شده است. از آنجا که پایه و ارکان این قرارداد بر مفاسد گسترده استوار بوده است و با وجود رأی ضعیف صادره در سال ۱۳۹۱ اقدام مؤثری از سوی قوه قضائیه جهت برخورد با رشوه دهندگان و رشوه گیرندگان و افراد اصلی مؤثر در انعقاد قرارداد باطل مذکور صورت نگرفته است.

لذا مستدعی است دستور فرمایید در اسرع وقت نسبت به همه متهمان فساد و همه کسانی که با انعقاد این قرارداد به صورت شبکه‌ای موجب اخلال در نظام صادراتی ایران و لطمات عمده به منافع و آبروی ملت ایران شده اند، برخورد قاطع قانونی صورت گیرد.