شناسه خبر: ۷۶۸۷
بازدید: ۱۲۶۶
تاریخ انتشار: دوشنبه - ۲۲ دی ۱۳۹۹

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در جمع خبرنگاران:

اصلاح کامل قانون چک تا پایان سال اجرایی می‌شود

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس وعده‌ای که رئیس بانک مرکزی دادند مقرر شد اصلاح قانون چک در اسرع وقت اجرایی شود.

حجت الاسلام نصراله پژمان‎فر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه ۲۱ دی) بعد از حضور عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در این کمیسیون، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کمیسیون اصل ۹۰ کمیسیونی نظارتی است که در مورد طرز کار دستگاه‌های مختلف و عملکرد سه قوه می‌تواند ورود کرده و بر همین اساس پرونده تشکیل دهد.

وی افزود: سالیانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون چک بین مردم رد و بدل می‌شود که مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است و بر همین اساس قانون چک سال ۹۷ اصلاح شد و بایستی از ۲۱ آذر ۱۳۹۹ این قانون در ۳ فاز اجرایی می‌شد که البته بخشی از این قوانین اجرایی شده و بخشی از آن ناقص اجرا شده یا هنوز اجرایی نشده است و بر همین اساس رئیس کل بانک مرکزی در کمیسیون اصل ۹۰ توضیحاتی درباره این روند ارائه کردند

حجت الاسلام پژمان‎فر ادامه داد: بر اساس وعده‌ای که رئیس بانک مرکزی دادند مقرر شد اصلاح قانون چک در اسرع وقت اجرایی شود و منتظر اتمام بازه زمانی ستاد کرونا نباشیم.

پژمانفر همچنین افزود: ‌برخی ارزها در کشورمان منشأ خارجی دارند و رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه اعلام کردند هر کسی که این ارزها را در اختیار دارد می‌تواند با هماهنگی سیستم بانکی اقدام به واردات کند و ما از طریق رسانه اعلام می‌کنیم آمادگی همکاری با اشخاص در این زمینه را داریم.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در مورد موضوع سوم مطرح شده در جلسه امروز کمیسیون گفت: ما دو مجموعه را داریم که سازمان حسابرسی امکان ورود به آنها را ندارد یکی بانک مرکزی و دیگری صدا و سیما است و نسبت به این دو موضوع پرونده‌هایی در کمیسیون اصل ۹۰ تشکیل شده است و برداشت ما این است که سازمان حسابرسی به عنوان یک مرجعی که مقام معظم رهبری نیز در تاییدیه که داشته اند، فرمودند به صورت ویژه می‌توانند ورود پیدا کنند.

حجت الاسلام پژمان‎فر در پایان اظهار داشت: موضوع پایانی جلسه امروز بحث سامانه‌های خرید فروشگاهی بود که قرار شد در جلسات آینده به آن بیشتر پرداخته شود.