شناسه خبر: ۶۶۰۹
بازدید: ۶۷
تاریخ انتشار: دوشنبه - ۲۵ تیر ۱۳۹۷

ممانعت از ورود نوشت‌افزار اسلامی ایرانی به برخی از مدارس

نصراله پژمان‌فر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال‌های گذشته از سوی مجلس در زمینه حمایت از نوشت افزار تولید داخلی گفت: مجلس تلاش کرده در سال‌های گذشته با بررسی مشکلات تولیدکنندگان نوشت‌افزار اسلامی ایرانی، شرایط کار برای این دسته از تولیدکنندگان را تسهیل کند. گردش مالی قابل توجهی در حوزه لوازم‌التحریر در کشور وجود دارد که سودش به دلیل کوتاهی برخی از مدیران به جیب افراد غیر تولیدکننده داخلی می‌رود. علاوه بر بُعد اقتصادی که سود چشمگیری دارد، اقلام نوشت‌افزار از نظر اجتماعی و فرهنگی نیز حائز اهمیت‌اند. طرح‌های غربی که در برخی از این کالاها استفاده می‌شود،‌ آثار فراوانی را بر جامعه مخاطبان دارد.

وی به بعد محتوایی این آثار و تأثیر آن بر مخاطب امروز اشاره و تصریح کرد: علاوه بر حمایت از تولیدات داخل کشور، توجه به زیرساخت‌ها مانند فراهم کردن مواد اولیه مانند کاغذ و … نیز مهم است. از سوی دیگر، محتوای این آثار نیز حائز اهمیت است. نهادها و مؤسساتی مانند صدا و سیما، کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان و… به منظور رسیدن به شرایط مطلوب در حوزه فرهنگی و ایجاد تعلق خاطر دانش‌آموزان نسبت به نوشت‌افزارهای تولید داخل سهم بسزایی دارند. در حال حاضر، با استفاده از برندهایی همچون باربی اقلام مختلف از دفترمشق و دفترچه گرفته تا کتاب و فرش و … تولید می‌شود. برای رسیدن به اهداف فرهنگی در این زمینه، نیازمند برنامه‌ریزی منسجم میان مسئولان ذی‌ربط در این زمینه به ویژه وزارت ارشاد هستیم. در حال حاضر متاسفانه کمتر از ۱۰ درصد لوازم‌التحریری مصرفی در داخل کشور تولید می‌شود و مابقی بازار را کالاهای وارداتی پر کرده است.

به گفته عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی؛ اینطور نیست که صفر تا صد فرهنگ‌سازی در این زمینه برعهده یک یا دو نهاد باشد. با توجه به این موضوع، کمیسیون فرهنگی مجلس در سال‌های گذشته تلاش کرده تا همگرایی لازم میان نهادهای مرتبط مانند وزارت ارشاد، وزارت صنعت، صدا و سیما و … ایجاد کرده و آنها را ملزم به رعایت قانون و تکالیف خود کند.

پژمان‌فر با بیان اینکه متاسفانه داریم فرصت‌ها را از دست می‌دهیم، به کم‌کاری‌ها در برخی از نهادهای مرتبط به ویژه وزارت آموزش و پرورش اشاره و تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش از نظر قانونی موظف است نسبت به حمایت از کالای ایرانی از ظرفیت خودش استفاده کند. متاسفانه تعلل‌هایی در میان برخی از مدارس نسبت به ورود نوشت‌افزار اسلامی ایرانی و استفاده دانش‌آموزان از این کالاها وجود دارد که حتماً پیگری خواهد شد. گاه نیز بهانه‌هایی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه مقدار تولیدات داخل منطبق با نیازهای دانش‌آموزان نیست.

وی تأکید کرد: تلاش داریم تا امسال با پیگری‌های لازم نسبت به ورود این کالاها به مدارس تسهیلاتی ایجاد کنیم و مدارس استفاده از کالاهای تولید داخل را در اولویت خرید خود قرار دهند.