شناسه خبر: ۶۷۶۶
بازدید: ۳۹
تاریخ انتشار: سه شنبه - ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: توریست شاخص‌های جهانی و مشخصی دارد

حجت الاسلام نصراله پژمان‌فر در خصوص آماری مبنی بر افزایش ۴۵ درصدی میزان گردشگر در پنج ماهه نخست سال ۹۷ گفت: ملاک برای تحلیل در هر حوزه‌ای، آمار دستگاه متولی آن حوزه است و در بحث گردشگری نیز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرجع آمار در این خصوص است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: آمارهای دستگاه متولی باید مرجع استناد باشد؛ ضمن آنکه توریست تعریف مشخصی دارد و نمی‌توان به صورت من‌درآوردی کسی را که شامل این تعریف نیست به آن اضافه یا کم کرد.

هر ورودی به ایران را نمی‌توان گردشگر محسوب کرد

وی ادامه داد: توریست در سازمان های جهانی دارای تعریف و فاکتورهای مشخصی است که آن را در تمامی کشورها ملاک سنجش قرار می‌دهند و اینگونه نیست که هر ورودی به ایران را بتوان گردشگر محسوب کرد.

پژمان‌فر درباره جزئیات آمار گردشگران ورودی به ایران به ویژه از افغانستان که با قصد کار وارد کشور می‌شوند، توضیح داد: کارگران افغان از مبادی رسمی وارد مرزهای ایران نمی‌شوند؛ مسئولان توضیح دادند که تبعه افغان که به صورت رسمی وارد ایران شود و کارگری کند، نداریم لذا این افراد در آمار گردشگران منظور نمی‌شوند زیرا به صورت غیررسمی و قاچاق وارد می‌شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: مسئولان این حوزه در پاسخ به سوال من در این خصوص عنوان کردند که ملاک آنها برای اعلام میزان گردشگران ورودی به ایران، شاخص سازمان‌های جهانی و تعریف جهانی در ارتباط با توریست است.