شناسه خبر: ۸۰۶۶
بازدید: ۶۸
تاریخ انتشار: یکشنبه - ۲۹ مرداد ۱۴۰۲

امروز انجام گرفت؛

رونمایی از سامانه تصدیق الکترونیک با حضور رئیس کمیسیون اصل نود

رونمایی از سامانه تصدیق دو مرحله‌ای امضا و پرداخت الکترونیک با حضور رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی به صورت سراسری انجام گرفت، اجرای این طرح در کل کشور آغاز می‌شود.

سامانه تصدیق دو مرحله‌ای امضا و پرداخت الکترونیک با حضور حجت الله والمسلمین نصرالله پژمان فر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و الهام آزاد رئیس کمیته حقوقی و قضائی کمیسیون اصل ۹۰ در یکی از دفاتر اسناد رسمی تهران به صورت سراسری در کل کشور راه اندازی شد.

این سامانه که پیش تر اجرای آزمایشی آن در استان زنجان و تعداد دیگری از استان ها با نظارت کمیسیون اصل ۹۰ و کمیته حقوقی و قضائی کمیسیون آغاز شده بود، امروز به صورت سراسری رسما آغاز به کار کرد و از این پس تمامی نقل و انتقالات اسناد از طریق این سامانه با حضور متقاضی انجام می شود و پس از استعلام برخط مشخصات هویتی متقاضی صدور سند از مراجع مختلف نظیر پست، ثبت احوال و … صدور سند انجام می‌شود و پس از آن رمز یکبار مصرفی برای تلفن همراه مراجعه کننده ارسال می‌شود با این کار، مشخص می‌شود این شخص همان فردی است که سامانه ثنا به نام او ثبت و از این رهگذر شاهد کاهش جرائم کیفری و کاهش جمعیت کیفری کشور از مسیر کاهش جعل و کلاهبرداری خواهیم بود.

تسهیل امور مردم و کاهش بروکراسی با جاری شدن حکمرانی الکترونیکی

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در این مراسم اظهار کرد: این اتفاق در راستای تحقق حکمرانی نوین الکترونیکی اقدام بزرگی بود و یکی از وظایف مهم حکمرانی، جاری شدن حکمرانی الکترونیکی است که وابسته به هیچ دولتی نیست و نخ تسبیح این موضوع وزارت ارتباطات است لذا  این وزارتخانه با تکمیل فرآیند حکمرانی داده ها باید مشکلات این حوزه را مرتفع کند.

وی تصریح کرد: ما باید به نفع مردم از ظرفیت قانون استفاده کنیم و قوانین را به گونه ای منعطف نماییم که امورات مردم تسهیل شود، استفاده از حکمرانی الکترونیک و کاهش بروکراسی و انجام فرآیندها به صورت الکترونیکی یکی از همین تسهیل گری ها در امور مردم است.

شفاف سازی معاملات با راه‌اندازی سامانه تصدیق ثبت اسناد و نقل و انتقالات

الهام آزاد رئیس کمیته حقوقی و قضائی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز با اشاره به راه اندازی سامانه تصدیق الکترونیک، گفت: کاهش جمعیت کشور و شفاف سازی فرآیند صدور اسناد با این سامانه محقق می‌شود ضمن اینکه معاملات روشن شده و حقوق مالکانه افراد رعایت می‌شود لذا قدم بزرگی در این زمینه با همکاری سازمان ثبت و نظارت کمیسیون برداشته شده است./