شناسه خبر: ۸۳۷
بازدید: ۵۶۳
تاریخ انتشار: جمعه - ۱۶ اسفند ۱۳۹۲

جشنواره‌ فیلم فجر، جشنواره‌ی سینمای ایران نیست

film fajr

حجت‌الاسلام پژمان‌فر گفت: جشنواره‌ی فیلم فجر، جشنواره سینمای ایران نیست که بگوییم فیلم‌هایی که در ایران ساخته می‌شوند یا در حال ساخت هستند با هر موضوع و مطلبی در آن به نمایش دربیایند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب ادامه داد: این جشنواره‌ی فجر انقلاب اسلامی است پس طبیعی است همانطور که اسمش به روی‌اش است باید فیلم‌ها براساس ممیزی مشخصی از لحاظ محتوا و سطح کار به جشنواره راه پیدا کنند. برخی کارها سطح متوسط و محتوای نامناسبی دارند و ما تعجب می‌کنیم که چطور به جشنواره راه پیدا کرده‌اند! انتظارم از مسئولان جشنواره این است که برای داوری و اهدای جوایز این موضوع را حتما لحاظ کنند.

او در پاسخ به اینکه نمایندگان مجلس پیش از جشنواره درباره‌ی برخی فیلم‌ها که هنوز به نمایش درآمده ابراز نگرانی کردند، گفت:البته همه‌ی فیلم‌ها هنوز اکران نشده است، اما به هر حال در این حیطه دل نگرانی‌هایی داشتیم و از طرف کمیسیون موضوع را با آقایان جنتی، ایوبی و رضا داد در جلساتی که داشتیم مطرح کردیم تا خطوط قرمزی که بالاخره باید در هر جریانی رعایت شود و سینما هم مستثنی از این موضوع نیست، رعایت شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: یکی از این جریانات فتنه بوده است که در فیلم‌هایی به نمایش درآمده است و تقریبا از برخی موارد نگران هستیم. مواردی را داریم که به نظر ما این فیلم‌ها با آن ممیزی نه تنها شایستگی حضور در جشنواره را نداشته، حتی شایستگی اکران در سینماها را هم ندارد.

وی یادآور شد: ما قبل از شروع جشنواره نگرانی‌هایمان را اعلام کردیم. دوستان نهایت کمک شان را کردند و برخی از فیلم‌ها را وارد چرخه نکردند اما، ما به برخی از فیلم‌هایی که وارد شده است انتقاد داریم و مسئولان هم باید درباره‌ی این مسائل به ما توضیح بدهند.

پژمان فر درباره‌ی فیلم «عصبانی نیستم» هم گفت: ترجیح می‌دهم درباره‌ی آن بعدا و مفصل صحبت کنم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره‌ی فیلم«۵۰ قدم آخر» ساخته کیومرث پوراحمد بیان کرد: به نظرم فیلم بدی نبود البته می‌توانست بهتر از این هم باشد. اینکه من بخواهم به صورت مختصر انتقادهایی را به فیلم کنم شاید کافی نباشد اما در مجموع فیلم بدی ندیدم اما از قدیم هم گفتند ممکن است در یک دسته گل چند عیبی هم پیدا شود.

او درباره‌ی فیلم «شیار ۱۴۳» گفت: من محتویات این فیلم را پیگیر بودم اما آنرا ندیدم و فکر می‌کنم از فیلم‌های خوبی است که می‌تواند، قابل دفاع باشد،همچون «چ» ابراهیم حاتمی‌کیا.

پژمان‌فر همچنین تصریح کرد: ما فیلم‌های خوب را تایید می‌کنیم، جشنواره‌ی جای فیلم‌های خوب است و اگر ما فیلم‌های خوب را در آن ببینیم مطلبی نیست ما زمانی ناراحت می‌شویم که فیلمی را ببینیم که از حیث محتوا و فنی ضعیف باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پرسشی مبنی بر این‌که ما شاهد بودیم که در تریبون نماز جمعه فیلمی را اعلام می‌کنند که خوب نیست و از آن انتقاد می‌کنند، اما کمتر شاهد این بودیم که بگویند یک فیلم خوب است؟ بیان کرد: این ضعف است و من تا حدودی آن را قبول دارم اما باید در یک بحث مفصل درباری موضوع سینما باید بگویم چرا چنین شرایطی ایجاد می‌شود و اصلا انتظار ما از سینما چیست؟ نقش سینما در جامعه‌ی ما چه بوده است؟ تا بعد بگویم چرا در نماز جمعه و جامعه، سینما را به عنوان تردید می بینند.

او اضافه کرد: سینما در نگاه بسیاری فرصت نیست در حالی که در دنیا نگاهشان فرصتی است. ما به دنبال آن هستیم که سینما فرصت شود. در دنیا، سینما از حیث محتوا پیام ندارد، اما آنها توانستند همان مطالب محدود خودشان را به بهترین وجه و به شکل زیبا منتقل کنند. ما امروز در انقلاب اسلامی مطالب بسیاری داریم. در فرهنگ ایرانی مطالب بسیار بلندی داریم که مطرح شود.

پژمان‌فر همچنین درپاسخ به این‌که فکر نمی‌کنید بودجه ۱۰۰ میلیارد تومان برای سینما کافی نیست گفت:در حال انجام کارهایی برای بودجه هستیم و امیدواریم تغییراتی در آن ایجاد شود.